Artystka tworząca instalacje site-specific, obiekty, fotografie i wideo. Urodziła się w Łodzi w 1985 roku.

Jest absolwentką Wydziału Design for Performance na University of the Arts w Londynie (2005-2008) oraz Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie (2009-2011), który ukończyła z wyróżnieniem. Studiowała także na Wydziale Sztuk Pięknych Universität der Künste w Berlinie (2010), gdzie uczestniczyła w warsztatach w Institut für Raumexperimente pod kierunkiem Olafura Eliassona. W 2014 roku przebywała na rezydencji artystycznej Acme Studios w Londynie, organizowanej we współpracy
z Instytutem Adama Mickiewicza. Jest laureatką stypendium artystycznego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium Akademie Schloss Solitude w Stuttgarcie (2016).

W czasie realizacji swoich prac Karolina Hałatek współpracuje z inżynierami, technologami i naukowcami. Jej formalnie oszczędne instalacje wykorzystują takie materiały, jak neon, laser, światło i lustra. Artystka ujawnia fizyczny charakter tych materii w celu opowiedzenia o nich samych. Nie uważa się jednak za artystkę tworzącą sztukę minimalną. Swym dziełom nadaje symbolikę odnoszącą się do percepcji, sposobów funkcjonowania umysłu oraz zagadnień ontologicznych. Większość jej prac ma charakter environmentów angażujących widza, przez co doświadczenie sztuki staje się kontemplacyjne, a nawet medytacyjne.

Prace Karoliny Hałatek były pokazywane między innymi w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, podczas Kinetica Art Fair
w Londynie, Fringe Festival w Edynburgu, "OMONIA" Biennale i Transmission Art Festival w Atenach, Light Move Festival, Fotofestiwalu w Łodzi oraz w galeriach w Londynie, Berlinie, Lipsku, Wrocławiu, Warszawie, Łodzi, Bytomiu, Radomiu, Tczewie
i Lublinie. Uczestniczyła w XXXIII Plenerze dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii organizowanego przez dr Bożenę Kowalską. W 2015 roku brała udział w MONA FOMA Festival w Tasmanii, podczas którego jej wideo wyemitowano w przestrzeń kosmiczną.

Katarzyna Hałatek jest również autorką scenografii modowych (IMA MAD, Fashion Week Poland, Łódź, 2012), teatralnych ("Orisons", reż. Judith Bird, Wimbledon Studio Theatre, Londyn, 2007; "The Visit", Arthur Cotterell Theatre, Kingston College, Londyn, 2007; "Hansel & Gretel", reż. Damian Sandys, C Theatre Company, Edynburg, Szkocja, 2006; "Shakespeare for Breakfast", reż. Damian Sandys, C Theatre Company, Fringe Festival, Edynburg, 2006) oraz filmowych ("Nowa", Dekalog 89+, reż. Tomasz Olejarczyk, 2010).

Strona artystki: www.karolinahalatek.com

Zrzut ekranu 2017 01 27 o 12.04.05