Swoje prace tworzę w oparciu o analizę własnych wspomnień w odniesieniu do otaczającego mnie świata. Każdy obraz jest oddzielną strefą, zamkniętą przestrzenią, w której przedstawiam relacje, zachodzące między mną, a ludźmi, przedmiotami, wydarzeniami. Obrazy są zbiorami wspomnień. Retrospekcją przefiltrowanych przez czas wydarzeń z mojego życia, które segreguję i hierarchizuję, tworząc zbiory doświadczeń. Wspomnienia zawsze są jedynie wyobrażeniami prawdziwych wydarzeniach, więc poprzez malarstwo, daję sobie możliwość przekazania mojej wersji zdarzeń.


W tym dziwnym roku moje wspomnienia to głównie wspomnienia cyfrowe, ponieważ do spotkań, korzystałem z internetu. Codziennie grałem w gry komputerowe z moim bratem. Fizycznie dzielił nas ogromny dystans, ale pomimo izolacji czułem się, jakbyśmy naprawdę się spotykali. Nasze przeżycia wydawały mi się bardzo realne więc zastanawiam się na ile realne są moje wspomnienia? Na obrazach jest nas dwóch, ale możliwe, że to tylko ja.

 

****

Bartłomiej Flis, ur. 1994. Ukończył Ogólnokształcąca Szkołę Sztuk Pięknych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie na specjalizacji reklama wizualna oraz Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na kierunku malarstwo, dyplom obronił w 2019 roku. Pracuje w ASP Łódź jako asystent w Pracowni Działań Malarskich w Przestrzeni Publicznej prowadzonej prze dr. Aleksandrę Ignasiak oraz jako laborant na kierunku Fotografia i Multimedia. Był uczestnikiem wielu wystaw zbiorowych oraz indywidualnych.

****

Bartłomiej Flis, Zapasy, 2020, farba olejna w sztyfcie na płótnie, 180 x 140 cm

Patronite