fairy with her compaion akryl na pl Olma7

fairy with her compaion Olma2fairy with her compaion ceramika tkanina drewno Olmaokokokok

Patronite

 

Fairy with her companion

Historia tej pracy, którą uważam za jedną całość zaczęła się od rozmowy z Bartkiem Ołowskim. Zapytał, czy chciałabym zrobić pracę z myślą o możliwości umieszczenia jej w przyszłości w polskiej szkole. Zgodziłam się, zaczęłam zastanawiać się, o czym chciałabym wiedzieć za dzieciaka, siedząc między kujonami, bazgrając w zeszycie. 

Łatwo sie rozproszyłam i myśli poszybowały w stronę tematu sexworkingu i szejmu, z jakim muszą zmagać się dziewczyny i chłopaki w czasie pandemicznego przeswitchowania na kamerki internetowe. Chciałam przedstawić dziewczynę, camgirl, otoczoną seks zabawkami, silną i pewną siebie. Towarzyszy jej pies, nieodłączny bohater moich prac. Jest jej przyjacielem, wsparciem. Jego zabawki też leżą na podłodze. Ma dużo praw w tym domu, czuje się bezpiecznie. Spokojnie towarzyszy dziewczynie, siedząc w ulubionym fotelu. W czasie pracy nad rzeźbą skupiłam się na przedstawieniu bliskości między nimi. Od zawsze słucham, że wredne i brzydkie “stare baby”, kończą na starość z 72 kotami. Jako mała dziewczynka marzyłam, żeby tak skończyć, bo był to dla mnie synonim nieba. Teraz, mając inne priorytety niż założenie rodziny, widzę, jak wiele dziewczyn podobnych do mnie decyduje się na dzielenie życia ze zwierzęciem. Koty, ścigane w czasach polowań na czarownice, psy strzeżące swoich przyjaciółek, potrafią być czulsze i bliższe człowiekowi niż niejeden partner tego samego gatunku.

W trakcie powstawania obrazu nie mogłam powstrzymać się od domalowania dziewczynie skrzydeł wróżki. Na fali absurdalnego zakazu aborcji w polsce, spodobał mi się magiczny motyw wróżki-abortuszki, czyli w moim rozumieniu osoby, która jest gotowa wesprzeć ludzi z macicą, mimo nastrojów w państwie. Wiem, że działa dużo organizacji, do których można się zgłosić i pozyskać od nich pomoc. Wróżki bardzo pomagają w szerzeniu świadomości o aborcyjnym podziemiu, mam nadzieję, że dotrą do wielu potrzebujących. Wróżka jako soft wersja spalonej na stosie czarownicy, mocnej i działającej kobiety-akuszerki, kiedyś własnoręcznie dokonującej aborcji. Chociaż pomysł na namawianie licealistów do seksworkingu, wydaje mi się bardzo zabawnym, przysłowiowym kijem wbitym w mrowisko, tak naprawdę marzy mi się szkoła, w której uczy się dzieci, że nie muszą być jakieś, nie muszą zakładać rodzin, nie muszą być prawnikami, lekarzami, nie muszą być potulne. W ich wieku chciałabym wiedzieć, że życie nie kończy się na stabilnej posadce w korpo z trójką dzieciaków i mężem u boku.

PS: A jeżei kochać bezgranicznie to tylko psa! On kocha tak samo <3

 

Praca Fairy with her companion prezentowana na wystawie zbiorowej Fryz i emblemat. Praktyczny manifest nowych form plastycznych w polskich szkołach organizowanej przez Fundację Razem Pamoja.

 

___________________________________   

 

Olma - urodzona w Bielsku-Białej. W 2019 roku ukończyła dyplom na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, w pracowni Andrzeja Bednarczyka. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą, tkaniną artystyczną i scenografią.