Grupa Jude, będąca legendą łódzkiej sceny punk/industrial, istniejąca nieprzerwanie od 1993 roku, zasługuje na szersze spojrzenie. Nie jest to monografia ani podsumowanie działalności zespołu, który wciąż istnieje, nagrywa i koncertuje. Raczej wydobycie na światło pewnych wycinków, zdarzeń, kontekstów z historii zarówno zespołu, jak i miasta, które go ukształtowało.
Publikacja w przeważającej większości składa się z rozmów, które prowadziłam z Wiktorem Skokiem przez miniony rok i na długo przed. Jest to próba bliższego przyjrzenia się grupie jednostek funkcjonujących i tworzących razem w konkretnym miejscu i czasie. Jude to zjawisko, fenomen, od początków działania wzbudzający żywe zainteresowanie i sporo kontrowersji.
Nie jest to jednak pozycja poświęcona wyłącznie zespołowi Jude i mimo zawartego w tytule przedziału czasowego: 1993-2017, obejmuje też lata wcześniejsze. Niezwykle ciekawy wydawał mi się szerszy kontekst – chciałam przyjrzeć się Łodzi z czasów transformacji, tutejszej scenie punkrockowej (czy szerzej – niezależnej), działalności koncertowej pod hasłem Wunder Wave z przełomu lat 80. i 90. i łódzkim imprezom.
Rozmowy, które prowadzę z Wiktorem Skokiem od kilku lat, są dla mnie inspirujące i otwierające na wiele różnych tematów. Jako napływowa łodzianka, urodzona w połowie lat 80., w dużym stopniu poznawałam historię Łodzi i związaną z nią kulturę właśnie poprzez pryzmat naszych rozmów. W końcu postanowiłam nadać im szerszą formę graficzno-tekstowej publikacji, która nie aspiruje do bycia przekrojową ani pełną, a raczej zestawiającą ze sobą barwne i być może nie wszystkim znane wycinki łódzkiej kultury niezależnej.
CZATA | JUDE 1993-2017
Z Wiktorem Skokiem rozmawia Eliza Gaust, Łódź 2017
Dziękuję za pozostałe rozmowy: Adrianowi, Krzyśkowi Naklickiemu, Maciejowi Ożogowi, Joannie Podolskiej, Marcinowi Prytowi
Skład i projekt graficzny – Krzysztof Iwański
PROJEKT ZREALIZOWANY W REAMACH STYPENDIUM ARTYSTYCZNEGO PREZYDENTA MIASTA ŁODZI