Pierwsze murale pojawiły się w latach 60. XX wieku, ale najwięcej reklam powstało w latach 70. i 80. na ścianach szczytowych kamienic odsłoniętych przy okazji tworzenia tras przelotowych, takich jak Trasa PP (ciąg ulic Zachodniej i al. Kościuszki) czy Trasa WZ (al. Piłsudskiego i al. Mickiewicza). Szare miasto stało się kolorowe, a sterczące ściany przestały kłuć w oczy.
Dzięki temu, iż twórcy ówczesnych reklam byli absolwentami akademii plastycznych, do dziś na ulicach Łodzi oglądać możemy wiele naprawdę dobrych projektów graficznych, stanowiących kwintesencję stylu lat 60., 70. i 80. XX wieku.
Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego „LIDO” / al. Kościuszki 49/51 (od ul. Wólczańskiej)
Reklama dzięki znakomitej lokalizacji widoczna była z bardzo daleka – zamykała ulicę Kopernika. Smukła kobieca postać polecała „najmodniejszą odzież damską” z zakładów „LIDO”, a kompozycję dopełniał powielony znak firmowy Zakładów na różnokolorowym tle. Projekt wykonał Jerzy Jankowski, a zrealizowali Ryszard Macharowski i Roman Szybilski w latach 70. XX w.
Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Armii Ludowej „ALBA” / Żwirki 3
Znakomity przykład muralu trzeciej generacji: funkcja informacyjna sprowadzona do minimum, a ekspresja twórcza artysty postawiona na pierwszym miejscu. Reklama została zaprojektowana i zrealizowana w 1986 roku przez Andrzeja Feliksa Szumigaja, czerpiącego natchnienie z nurtu op-artu i stanowi najlepszy przykład muralu trzeciej generacji.
Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego „PEWEX” / Sienkiewicza 21
Najbardziej rozpoznawalny łódzki mural dzięki wielkiemu motylowi Peweksu. W sklepach tego przedsiębiorstwa można było kupić towary z Zachodu, takie jak jeansy czy klocki LEGO. Mural powstał w 1987 roku, zaprojektowany został przez Jerzego Bystrego
i Pawła Porzyckiego, a przy realizacji współpracuwał z nimi Zenon Adamkiewicz.
Zakłady Przemysłu Jedwabniczego „Pierwsza” / al. Politechniki 20
Bardzo kolorowa reklama wykorzystująca w kompozycji skosy dachu i powielająca je w rozmaity sposób. Informację ograniczono do minimum, odnajdziemy jedynie znak firmowy i nazwę zakładów. Mural zaprojektowany i zrealizowany przez Ryszarda Macharowskiego i Romana Szybilskiego w drugiej poł. lat 70. XX w.
Łódzki Park Kultury i Wypoczynku / Narutowicza 21
Mural zachęcał do odwiedzenia parku na Zdrowiu, gdzie do dziś są takie atrakcje jak ZOO czy Lunapark. Kompozycja, przywodząca na myśl słoneczko, miała swój dalszy ciąg na sąsiedniej ścianie, będący lustrzanym odbiciem widocznego motywu. Reklama zaprojektowana przez Zdzisława Beka, a zrealizowana ok. 1977 przez Zenona Adamkiewicza.
Powszechna Spółdzielnia Spożywców „SPOŁEM” - Dom Handlowy „CENTRAL” / Zgierska 21
„Central” to legenda łódzkich domów handlowych – w czasach PRL-u jego bogaty asortyment przyciągał klientów z całego województwa i kraju. W reklamach Społem wykorzystywano bardzo często motyw „tęczy spółdzielców – tu w postaci ¾ koła. „Central” istnieje do dziś.
Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego „Olimpia” / Piotrkowska 242/250 (od ul. Sienkiewicza)
Twórcy reklam inspirowali się różnymi nurtami w sztuce nowoczesnej. W tym przypadku widzimy nawiązanie do stylistyki lat 60. XX wieku. Rola informacyjna została zredukowana do minimum, dostrzec można jedynie pełną nazwę Zakładów i ich znak firmowy.
Powszechna Spółdzielnia Spożywców „SPOŁEM” w Łodzi Oddział Gastronomii / Wólczańska 135
Ten długi mural doskonale widać z al. Mickiewicza, a prezentuje on łódzkie restauracje. Monotonię ściany złamano poprzez stopniowe zmienianie barw i pionowe motywy. Reklamę zaprojektował Jacek Arabski, realizując ja wspólnie z Adamem Kuśnierzem, Adamem Jaeschke i Witoldem Trandą na przełomie lat 70. i 80. XX w.