To już dziś, pierwsza i mamy nadzieję, że nie ostatnia edycja Festiwalu Sztuki Blask Brzask.

Jak twierdzą organizatorzy, czyli prowadzący galerie Pracownia Portretu i Galerię W Y, impreza ma zjednoczyć nas (ludzi sztuki) we wspólnym działaniu – dzięki, któremu odkryjemy nowe, ciekawe i zaskakujące dla sztuki miejsca. Wydarzenia festiwalu zlokalizowane są w dwóch rejonach miasta, na Księżym Młynie i Piotrkowskiej z jej okolicami – odbędą się jednak nie tylko w znanych galeriach i instytucjach kultury, ale także w specjalnie wynajętych, często zaskakujących przestrzeniach. 

Co ważne, w ramach festiwalu zaprezentuje się wielu łódzkich twórców. Kiedy artysta spotyka odbiorcę wali piorun – czyli na oficjalnym otwarciu festiwalu w Pracowni Portretu swoje nowe prace zaprezentuje Zbigniew Olszyna, a na wystawie zbiorowej w przestrzeni dawnego mieszkania zaadaptowanego na tymczasową galerię sztuki zobaczymy m.in. prace Anny Zagrodzkiej.

DSC 4843

Cie(r)nie / Zbigniew Olszyna

obiekt od Andrzej Partum

Artefakty / Anna Zagrodzka

 

Super ciekawie i wystrzałowo zapowiada się wystawa Galerii Czynnej na Placu Wolności 7/8. W lokalu na po dawnym lumpeksie zobaczymy wschodzące gwiazdy, cudowne dzieci rodzimej mody, fotografii i programów antykulinarnych: Dom Mody Limaka, który otworzy Centrum Taniej Sztuki. Swoje działania zaprezentuje tajemniczy Szmatrix, ubraniowy Matrix czyli alternatywna rzeczywistość. A do tego młodzi zdolni i trudno napisać, że "dobrze zapowiadający się" artyści, bo oni już sobie świetnie radzą w świecie sztuki (wystarczy spojrzeć na ich biogramy i listę nagród): Marta Krześlak i Grzegorz Demczuk.

 
Zrzut ekranu 2017 06 9 o 00.53.59

Szmatrix

 


Jeśli do do tego dodamy koncert/performance Wojtka Pusia, oprowadzenie kuratorskie Przemysława Strożka w Muzeum Sztuki, Bazar Niezalu organizowany przez Suvasa Lewego – widzimy, że mamy w końcu w Łodzi imprezę, która może stać się nie tylko okazją do prezentacji dla łódzkich twórców, lecz także wydarzeniem o wymiarze ogólnopolskim. 

Blask I Brzask prezentuje bowiem nie tylko artystów z Łodzi, pozwala skonfrontować im się z twórcami z całej Polski - w Łodzi zobaczymy m.in.: Wojciecha Bąkowskiego, Nicholasa Grafię, Adriana Kolarczyka, Kuratorki, Mikołaja Sobczaka, Mikołaja Tkacza, Karolinę Zajączkowską.

 

Program festiwalu

   

Zdjęcie główne: Dom Mody Limanka 

Patronite